Press "Enter" to skip to content

Jakou tiskárnu si mám koupit, pokud si chci doplňovat náplně?

Inkoustová nebo laserová tiskárna?

V první řadě je třeba říci, že pro doplňování náplní je vhodná spíš inkoustová tiskárna. Tonerové náplně se sice dají renovovat také, ale je to složitější a kromě samotného prášku se obvykle mění i čipy a většinou i stěrky atd. Cenově Vás to vyjde kolem 500 Kč, což se moc nevyplatí, když kompatibilní tonery pro laserové tiskárny koupíte levněji. Samozřejmě ceny jsou různé. U některých tonerů se to vyplatí, jinde ne.

Vlastní doplňování se však vyplatí ve všech případech u inkoustových tiskáren. Tedy za předpokladu, že se dají doplňovat Vaše náplně.

 

2 druhy inkoustových náplní do tiskáren

Existují 2 typy náplní do tiskáren. Buď máte oddělené barvy (tj samostatně black, magentu, cyan, yellow a případně další barvy) nebo máte v tiskárně jen 2 náplně – jednu black a jednu color. Obojí má své výhody a nevýhody.

 

Oddělené barvy

Oddělené barvy, Canon CLI-551, PGI-550
Oddělené barvy, Canon CLI-551, PGI-550

Tyto náplně jsou vlastně pouhými zásobníky s inkoustem. Vkládají se do tiskárny a inkoust pak protéká přes integrovanou tiskovou hlavu.

Výhodou je, že vyměníte pouze tu barvu, která Vám došla a taktéž kapacita barev je větší. Vytisknete s nimi více barevného tisku.

Nevýhodou je integrovaná hlava, protože pokud se porouchá  nebo Vám tam zaschne inkoust, můžete tiskárnu v podstatě zahodit.

U některých tiskáren dojde k zaschnutí již po pár hodinách, kdy není náplň vložena. Proto nikdy nenechávejte tyto tiskárny bez náplní. I když jsou již vypotřebované, nechte je v tiskárně a vyndejte je, až když vložíte obratem novou náplň. S vypotřebovanou náplní sice už nic nevytisknete, ale stále je tam zbytkový inkoust, který zajistí, aby to nezaschlo.

Doplňování těchto patron je snadný, pokud máte tzv. plnitelné patrony. Ty se dají koupit pro většinu tiskáren. Pokud je nemáte, můžete doplňovat i originálky, ale je to obvykle složitější. Je tu riziko, že Vám inkoust vyteče do tiskárny, pokud nebude náplň dobře utěsněná po naplnění. V náplni se totiž inkoust drží hlavně podtlakem.

Ovšem pozor, náplně Epson se nedají doplňovat!

 

2 náplně (černá a barevná)

2 náplně - černá a barevná. Canon PG-545, CL-546
2 náplně – černá a barevná. Canon PG-545, CL-546

Tyto náplně jsou zároveň tiskovými hlavami.

Náplně rovnou tisknou na papír, tj inkoust neprotéká skrz integrovanou tiskovou hlavu. Což je jejich hlavní výhoda. Pokud Vám náplň zaschne, jednoduše ji vyhodíte, vložíte jinou a budete tisknout.

Nevýhodou je jejich cena, která je oproti předchozímu typu náplní vyšší a také to, že s barevnou náplní toho vytisknete méně a i když Vám dojde pouze 1 barva, je třeba vyměnit celou náplň.

Doplňování těchto patron je vcelku jednoduchý a nemůže se Vám stát, že by Vám inkoust samovolně vytekl do tiskárny, jako u předchozího typu patron.

V náplních je totiž houbička, která se nasákne a drží inkoust. Pro tyto náplně se nedělají plnitelné patrony, takže vždy doplňujete své originální náplně.

Jakou tiskárnu si koupit –  podle výrobce

Asi nejlepší volbou jsou tiskárny od HP nebo Canon. Jejich náplně se dají doplňovat prakticky všechny. U značky Epson se naopak nedají doplňovat žádné originální náplně, pokud tedy nemáte reseter čipu.

Samozřejmě, že i když máte tiskárnu Epson, můžete si náplně doplňovat, ale je třeba zakoupit tzv. plnitelné patrony, případně CISS systém (tj. inkoustové zásobníky vedle tiskárny). Poslední značkou inkoustových tiskáren je Lexmark, ale ty se již nevyrábí, takže k tomu mohu říci jen to, že se dá plnit tak cca 70 procent jejich náplní.

 

Jak postupovat při koupi nové tiskárny?

Chcete-li si náplně sami doplňovat, pak se nejprve podívejte, zda se již prodávají samotné inkousty a v případě Epsonu taktéž, zda jsou již dostupné plnitelné náplně! Pokud máte nový typ tiskárny, nejsou plnitelné náplně většinou dostupné.

Plnitelné náplně totiž nevyrábí originální výrobce, ale alternativní výrobce a tak to pár měsíců trvá než se to dostane k nám. (Navíc cena plnitelných náplní je zpočátku vysoká.) Na inkousty a plnitelné náplně se můžete podívat do mého eshopu: http://www.supernakup.com/inkousty-do-tiskaren/

A také je třeba se rozhodnout zda chcete mít oddělené barvy nebo systém 2 náplní.

 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *