Press "Enter" to skip to content

Sublimační inkousty a sublimační tisk

Sublimační inkousty jsou speciální inkousty, které se používají k potisku  textilií z polyesteru nebo jeho směsí, zejména sportovních dresů, hrnků, polštářů, speciálních triček nebo reklamních předmětů.

 

Jak funguje sublimační technologie?

Mluvíme tu o přenosové technologii a uplatňují se zde dva fyzikální jevy.

 1. Speciální sublimační inkoust, se nanáší na dvouvrstvý přenosový papír, zde se mění pevné  skupenství na plynné.
 2. Druhý jev se týká vlastností polymerů v sublimační vrstvě. Při zahřátí totiž dojde k uvolnění jejich struktury a k otevření mikro-pórů.

 

Termolis PRIME SB3B – využívá se na trička, puzzle, podložky pod myši atd.

Celý postup probíhá tak, že se požadovaný obrázek, text atd. vytiskne sublimačními inkousty na  tiskárně na přenosový papír.

Papír se poté položí na požadovaný produkt a zafixuje v tepelném lisu.

Následně se zahřeje lis cca na 190 stupňů Celsia.  Při této teplotě dochází k sublimaci tedy k zabarvení polyesterových vláken materiálu neboli k obtisknutí obrázku z papíru na produkt.

V domácích podmínkách se dá využít i žehlička.

 

 

Výhody sublimačního tisku

Sublimační technologie je velmi odolná vůči otěru a chemickým látkám. Vytisknete-li to třeba na tričko, můžete ho prát i chemicky čistit. Protože se barví přímo vlákna trička, není cítit obrázek na tričku. Sublimační technologie je asi nejlevnější metoda potisku.

 

Nevýhody sublimačního tisku

Nemůžete tisknout na tkaniny z přírodních vláken (bavlna, len…),  protože nemají mikro-póry, které jsou nezbytné pro sublimační technologii. Také nikdy nebudete mít výsledný obrázek shodný s původním vzorem na počítači. Myslím tím shodnou paletu barev. Mírné barevné rozdíly jsou dány vlastnostmi sublimační technologie.

Pokud se Vám nelíbí výsledné barevné provedení, je třeba si s tím pohrát a lehce pozměnit barevné odstíny na zdrojovém obrázku v počítači. Pak to vyzkoušet a případně opět opakovat.

 

Sublimační tisk neumí bílou barvu!

Sublimační technologie neumožňuje vytvořit bílý inkoust. Proto se bílá využívá z koncového materiálu (trička, hrnku…). Tedy veškeré sublimační výrobky jsou vždy bílé barvy. Jinými slovy, chcete-li sublimační technologií vytisknout barevný obrázek na oranžové tričko, nepovede se Vám to (resp. výsledek bude hodně špatný).

 

Sublimační tiskárny

Na trhu si můžete koupit dražší profi sublimační tiskárnu nebo můžete využít i levnější variantu v podobně jakékoliv tiskárny Epson. Pro sublimační tisk je nezbytná piezoelektrická hlava, což právě Epsonky mají.

Nesmí se však míchat normální inkoust se sublimačním inkoustem! Danou tiskárnu tak musíte používat pouze pro sublimační tisk a pro nic jiného. V opačném případě bude výsledný efekt potisku mizerný a v podstatě nepoužitelný.

 

Pozor při nákupu nové tiskárny!

Sublimační inkoust můžete doplňovat do plnitelných patron nebo do CISS systému (inkoustové zásobníky vedle tiskárny). Protože Epson plnitelné patrony sám nevyrábí, musíte si je koupit od alternativního výrobce. To znamená, že si nemůžete koupit nejnovější tiskárnu Epson s novou řadou náplní,  protože jednoduše neseženete plnitelné patrony. 🙂

Alternativním výrobcům to chvíli trvá a než se to dostane do ČR, zabere to taky čas. Proto se vždy nejprve podívejte, zda se již dají sehnat plnitelné patrony a když ano, teprve pak si tu tiskárnu kupte.

 

Kde koupit plnitelné patrony a sublimační inkoust?

Sublimační inkoust zakoupíte v mém eshopu zde:

http://www.supernakup.com/inkousty-do-tiskaren/epson/sublimacni-inkoust-epson/

Plnitelné patrony nebo CISS si vyhledejte v mém eshopu dle typu Vaší tiskárny nebo mi napište a já Vám s tím rád pomohu.

 

 

4 Comments

 1. Iveta Bedáková
  Iveta Bedáková 1.4.2021

  Dobrý den,
  potřebovala bych sublimační inkousty (zatím asi základní 4 barvy) a hlavně opakovatelně plnitelné kapsle kompatibilní s tiskárnou Epson WF-7710. Budu tisknout zejména na nažehlovací vinily na textil (nejvíce na Subli Flex 202) Zatím v tiskárně nic takového nebylo, jen původní obyčejné inkousty. Poradíte mi prosím, co konkrétně si mohu koupit, aby to do této tiskárny ,,sedlo?“ Děkuji moc za odpověď

  • Dobrý den,
   pro tuto tiskárnu bohužel plnitelné náplně nemám k dispozici, takže vám nemůžu pomoci. Pokud se Vám podaří sehnat plnitelné náplně někde jinde, mohu pak dodat alespoň sublimační inkousty.

  • Daniel
   Daniel 22.4.2021

   Dobrý den, mám stejný typ tiskárny jak vy a kazety na doplnění jsem sehnal z Aliexpress

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *